Jikry k nám putují letecky z Dánska

Jikry pstruha duhového objednáváme v tzv. fázi vývoje očních bodů – je to doba, kdy je jikra nejméně náchylná na rušivé vlivy spojené s jejím transportem. Přiletí k nám ve speciálním termoboxu, který eliminuje teplotní a světelné rušivé vlivy. Převezmeme je na letišti a už si je vezmeme do Nevědice na pstruží farmu.

Rybičky se učí plavat v úzké žlabu

Po kontrole a dezinfekci je nasadíme do malých bedýnek s děrovaným dnem, kudy protéká čistá voda a jikry neustále omývá a okysličuje. Po čase se vylíhne malá rybička. Zatím nic nežere – má totiž místo bříška žloutkový váček, ze kterého v prvních týdnech čerpá veškerou energii. Rybky přemístíme po dlouhého úzkého žlabu s protékající okysličenou vodou, která simuluje přirozený proces pobytu v potůčku. Tady se rybičky naučí plavat a přijímat potravu.

Z potůčku do menší říčky

V další fázi rybičky přemístíme do nejmenší z kruhových nádrží, kde už je hloubka vody větší a proud silnější. Funguje to úplně stejně jako v přírodě: malí pstroužci putují po proudu potůčku do potoka a potom do menší říčky, kde mají více potravy. Rybka už je v této fázi velký jedlík a podle toho vypadá i její růst. Každé dva týdny přibere 100 % vlastní váhy.

Z říčky se stává řeka

Rybky rostou velmi rychle, a proto je přemístíme do větších nádrží. Z říčky se stává řeka. Jednotlivé rybičky třídíme a rozdělujeme podle velikostí do různých nádrží. Prostředí nádrží simuluje velkou řeku, ve které mají rybky dostatek potravy, čisté vody i prostoru k pohybu, aby dorostli do potřebné velikosti.